Mezinárodní konference - Vzdělávání učitelů pro odborné školství v současné Evropě

Témata: proměny vzdělávacích potřeb a motivace k učení dospělé populace, kompetence vzdělavatelů dospělých a nové technologie v odborném vzdělávání.

Mezinárodní konference Vzdělávání učitelů pro odborné školství v současné Evropě byla pořádána u příležitosti osmdesátého výročí organizované přípravy učitelů pro zemědělské, lesnické a příbuzné obory v ČR a uskutečnila se od 9. do 10. září 2010 v prostorách Studijního a informačního centra ČZU v Praze. Konference se zúčastnili pedagogové ze sekundárního a terciárního vzdělávání, a to z celkem patnácti zemí a čtyř kontinentů.
Jak v úvodních přednáškách, tak i v sekcích byly v současné přípravě učitelů zřejmé tendence k rozvoji kompetencí pedagogů, a posilování jejich profesní sebereflexe. Pro přípravu učitelů odborných předmětů se jeví jako efektivní především aktivizační metody vedoucí k rozvoji prakticky uplatnitelných dovedností včetně posilování spojení s pedagogickou i odbornou praxí. Role učitele v odborném vzdělávání směřuje k facilitaci, pedagog se stává jedním z činitelů vzdělávacího procesu.
Druhý den konference byl věnován odborné exkurzi do soukromé farmy zaměřené na chov ovcí a do Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy.
Věříme, že mezinárodní konference vytvořila účastníkům prostor pro výměnu i střet názorů a kvalifikovanou profesní diskusi, i cestu k dlouhodobé spolupráci.