Konference - Perspektivy celoživotního učení v odborném vzdělávání

Témata: proměny vzdělávacích potřeb a motivace k učení dospělé populace, kompetence vzdělavatelů dospělých a nové technologie v odborném vzdělávání.

Projekt Odborné vzdělávání a celoživotní učení v kontextu vývoje venkovského prostoru, který byl podpořen Grantovou agenturou ČR, se snažil po dobu tří let popsat situaci tradičních i nových poskytovatelů počátečního, ale především dalšího vzdělávání v zemědělských a příbuzných oborech, a následně projektovat pravděpodobné cesty budoucího směřování tohoto segmentu vzdělávací soustavy České republiky. Výzkumné aktivity završila konference, která se uskutečnila v Malé Chuchli ve dnech 8. – 9. září 2011.
Jednání zahájil prorektor ČZU pro pedagogickou činnost, Ing. Petr Zasadil, Ph.D. Hosty přivítal ředitel IVP prof. Ing. Milan Slavík, CSc. a zástupkyně Ministerstva zemědělství Ing. Ludmila Gočálová. Jako vyzvaný referující vystoupil zahraniční host, emeritní profesor university v Readingu (UK) Maurice Rolls, který upozornil na souvislosti mezi proměnami venkovského prostoru a nově vznikajícími potřebami učit se, vzdělávat se a osvojovat si odborné a pracovní kompetence potřebné pro pracovní trh, ale také pro rozvoj místní komunity. S příspěvky vystoupili zahraniční účastníci z Německa, Bulharska, Maďarska a Slovenska. Celkově zaznělo dvacet čtyři referátů, které například poukázaly na proměny vzdělávacích potřeb a motivace k učení dospělé populace, na strukturu kompetencí vzdělavatelů dospělých nebo na nové technologie v odborném vzdělávání dospělých.