Projekt Digitally Innovative – Unique Ones – tentokrát v Portugalsku

Ve dnech 13. – 17. března 2017 se uskutečnil, v rámci mezinárodního projektu „KA2 -Digitally inovative – unigue ones“, výjezd dvou interních a třech externích pracovníků IVP do Portugalska na pracoviště jednoho z partnerů projektu, a to USRDL „Universidade Sénior Rainha D. Elenor“, sídlícího ve městě Caldas da Rainha nedaleko Lisabonu.
Portugalské setkání bylo zaměřeno na inovace ve výuce jazyků. Řada shlédnutých vyučovacích metod prvoplánově mířených do výuky jazyků byla natolik nosná, že je možné jejich využití nejen v této úzké oblasti, ale obecně při výuce komunikace a komunikačních dovedností. Zejména témata týkající se využití prvků dramatu (inspirace zřejmě v metodě Morenova psychodramatu) byla zajímavá, motivující a aktivizující. V neposlední řadě i využití herních prvků ve výuce je možno zobecnit a využívat i v jiných předmětech, které jsou seniorům předkládány.
Nadmíru potěšující bylo zjištění, co vše je možné ve výuce seniorů realizovat. Výše zmíněná univerzita je otevřeným pracovištěm, které nabízí seniorům řadu vzdělávacích ale i sportovních i uměleckých aktivit. Na univerzitě je dobře vybavený malířský atelier, keramická dílna, senioři pracují s textilem a dalšími přírodními materiály. Z uměleckých aktivit nelze nevzpomenout na seniorský pěvecký sbor, dále místní orchestr, který nás provázel téměř všemi večery a velmi kreativní divadelní soubor, který vystoupil na závěr naší návštěvy.