Novinky v akreditaci vzdělávacího programu „Studium učitelství odborných předmětů“

Institut vzdělávání a poradenství v Praze (IVP) předložil Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy žádost o prodloužení akreditace vzdělávacího programu „Studium učitelství odborných předmětů“. I když se jedná o prodloužení, v programu je řada změn, které jednak respektují novelu zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, jednak reflektují aktuální potřeby středních škol týkající se vzdělávání jejich učitelů.

Novela zákona o pedagogických pracovnících významně rozšiřuje možnost uplatnění absolventů programu, a to tím, že kromě pozice učitele odborných předmětů na střední škole mohou působit i jako učitelé na 2. stupni základních škol.

IVP na tuto skutečnost zareagoval a nově umožní absolvovat dvouletý vzdělávací program i zájemcům s vysokoškolským odborným vzděláním magisterské úrovně, kteří pracují nebo hodlají pracovat jako učitelé 2. stupně základní školy a učitelé na středních odborných školách. I nadále je tato forma vzdělávání určena pro studentky/studenty magisterských programů na fakultách ČZU v Praze.

Novinkou, kterou účastníci jistě ocení, je distanční forma vzdělávání v rámci prvního ročníku studia. Prezenční výuka v druhém ročníku bude probíhat ve formě konzultačních soustředění, ve kterých bude část věnována i nácviku praktických dovedností souvisejících s vyučovanou disciplínou. Součástí výuky bude řízená a reflektovaná praxe. Program bude ukončen obhajobou závěrečné písemné práce a závěrečnou ústní zkouškou z předmětů Pedagogika, Psychologie a Didaktika odborných předmětů. Vzdělávací akce počítá s počtem 50 účastníků z řad veřejnosti i studentů ČZU v Praze.