Letní škola RESUME v Norsku

Dlouho očekávaná letní škola RESUME v Norsku se konečně mohla uskutečnit ve dnech 6. – 17. září 2021. Osm studentů programu Specializace v pedagogice se tak stalo členy 35členné komunity norských studentů a zúčastnili se výuky v netradiční třídě – v malebném prostřední národního parku Jotunheimen u jezera Gjende. Letní škol byla zaměřená na environmentální vzdělávání a inovace ve výuce odborných předmětů a praxe (např. aktivizační metody a zážitkové učení). Součástí programu byla i práce v mezinárodních týmech za účelem zpracování různých úkolů na téma udržitelného rozvoje ve vzdělávání a přípravy týmové výuky. Týmové vyučování si pak studenti mohli vyzkoušet na vyšší odborné škole v As.

Vyslaní studenti měli možnost navštívit jak kampus „partnerské univerzity „Norwegian University of Life Sciences“ v Oslu, tak četná pracoviště zabývající se environmentálním vzděláváním (např. Farmers Union, Natur&Ungdom) a poradenská centra v Oslu a jeho okolí.

Studenti hodnotili jako nejvíc přínosnou návštěvu vyšší odborné školy v As, kde se měli možnost setkat s naprosto jiným přístupem ve výuce a ve vedení celé školy. Norové velice dbají na rozvoj kritického myšlení, spolupráci, samostatnost, osobní odpovědnost a vnitřní motivaci žáků ke studiu. Učitelé jsou průvodci a pomocníky ve vzdělávacím procesu, hodně dbají na rozvoj tzv. „trvale udržitelných“ kompetencí žáků a jejich uplatnitelnost ve světě práce.

Studenti také měli příležitost navázat kontakty a srovnat studentský život na NMBU a ČZU, včetně kulturních i společenských rozdílů obou zemí. Norsko dbá hodně na udržitelný rozvoj, sociální odpovědnost a ekologii. Toto vše promítá do fungování státu, podpory různých projektů i vzdělávání.