Podání přihlášky ke studiu

Odvaha překročit hranice

Na letní škole projektu ACROSS konané od 4. do 9. června 2018 na Fakultě pedagogiky „Aeres University of Applied Sciences Wageningen“ (Nizozemí) se setkalo celkem 23 studentů učitelství odborných předmětů a 9 lektorů didaktiky nebo sociální pedagogiky z šesti evropských zemí (Bulharsko, Česká republika, Francie, Německo, Nizozemí a Rakousko). Cílem týdenního pobytu bylo, aby se studenti seznámili s moderními výukovými postupy, a na základě spolupráce v mezinárodních týmech aplikovali získané znalosti během přípravy vlastní týmové výuky. Specifickým požadavkem byla integrace sociálních témat do výuky odborného předmětu jejich specializace. Program výuky, vytvořený pod vedením zkušených lektorů, pak studenti vyzkoušeli přímo u žáků na dvou nizozemských středních odborných školách.
Institut vzdělávání a poradenství reprezentovalo celkem 5 studentů kombinovaného studia oboru „Učitelství odborných předmětů“, kteří svoji výuku obohatili o zajímavé aktivizující výukové metody, např. didaktická hra, inscenační metoda a projektové vyučování.
Nejdůležitějším přínosem celé akce bylo získání zkušenosti s překonáváním hranic vlastních nejistot, obav ale i stereotypů, které se vynořují během práce v multikulturním prostředí. Studenti se učili chápat myšlení účastníků z jiných států, pronikali do zvláštností odlišného klimatu nizozemských středních škol, pokoušeli se najít srozumitelné prostředky pro prezentaci témat výuky ve třídě s ohledem na specifické vlastnosti a potřeby žáků a především hledali hlubší souvislosti v tématech, která vyučovali. Tím se naplnil i samotný akronym projektu ACROSS – tedy přes hranice oborů, disciplín a lidských horizontů.

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.