Podání přihlášky ke studiu

Efektivní komunikace ve vzdělávání

„Efektivní komunikace ve vzdělávání“ – odborný metodicko-didaktický seminář na Institutu vzdělávání a poradenství v Malé Chuchli

Ve čtvrtek 15. září 2022 se na Institutu vzdělávání a poradenství ČZU v Praze (IVP) uskutečnil další z pravidelných odborných metodicko-didaktických seminářů, tentokrát na téma „Efektivní komunikace ve vzdělávání“.

Účastníky – zástupce středních odborných škol, na kterých studenti programů „Učitelství“ vykonávají pedagogickou praxi, představitele vzdělávacích institucí, kde odbornou praxi realizují studenti programu „Kariérové poradenství a vzdělávání“ a absolventy výše uvedených programů – přivítal Ing. Karel Němejc, Ph.D., pověřený řízením IVP.

V loňském roce všechny nadchnul příspěvek prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., českého psychiatra a popularizátora vědy. Z toho důvodu jsme ho oslovili znovu a byli jsme potěšeni tím, že pan profesor mezi nás rád zavítal i letos. Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych., vystoupil s tématem „Stres, naučená bezmocnost a současná situace ve světě“ a jeho erudovaný a vtipně pojatý příspěvek měl očekávaný ohlas.

Dalším z našich lektorů byla PhDr. Petra Vávrová, MBA – psycholožka, psychoterapeutka a pedagožka z Univerzity Palackého v Olomouci. Ta svůj příspěvek s názvem „Principy zdravé komunikace ve škole“ zahájila výstižným citátem Reinharda K. Sprengera: „Na začátku přišlo slovo. Hned po něm přišlo nedorozumění.“ Abychom se tomu co možná nejvíce vyhnuli, seznámila nás s principy zdravé i nezdravé komunikace a poradila nám, jaké klíčové aspekty komunikace máme dodržovat, abychom dokázali v procesu výuky podávat i přijímat kritiku a vytvářet dobrou atmosféru.

S velkým zájmem byl očekáván pan Tomáš Feřtek, který sám sebe v úvodu svého příspěvku označil za „roztomilé zvířátko, které má být umístěno v závěru zpráv, aby odlehčilo vážnou atmosféru“. Role se zhostil na výbornou, i když i on předložil závažná témata. Je totiž (mimo jiné) dramaturgem a scénáristou nově připravovaného seriálu, který ponese název „Ochránci“ a je volným pokračováním seriálu „Ochránce“ o školském ombudsmanovi. Pan Feřtek si od setkání s našimi účastníky sliboval inspiraci pro nový seriál a díky diskusi, která se rozvinula, získal několik dobrých podnětů a výsledek předčil jeho očekávání (řečeno jeho ústy).

V průběhu semináře vystoupili i zástupci IVP, a to PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., s prezentací na téma, „Proč zavádět a podporovat kariérové vzdělávání a poradenství na SOŠ/SOU?“ a Ing. Karel Němejc, Ph.D., který představil vybrané výsledky šetření „Kompetentní pedagog optikou budoucích učitelů a poradců“.

Po skončení semináře proběhlo jednání Rady IVP ČZU v Praze pro spolupráci s praxí. Ředitelé škol doporučili IVP, aby vytvořil program pro vzdělávání pedagogů, neboť jeho gesce je pro ně zárukou kvality.

Společné posezení po skončení oficiální části pak bylo velmi příjemným neformálním zakončením celé akce. Trochu smutným, ale velmi důstojným, bylo rozloučení s PhDr. Mgr. Marií Hanušovou – dlouholetou pracovnicí IVP, která mnohé z přítomných učila a stala se pro ně vzorem.

V závěru tohoto článku také použiji citát.  Je od spisovatele Karla Čapka: „Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí“. Zkusme si to vzít k srdci.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.