1. Požadavky pro přijetí ke studiu a další kritéria pro přijetí ke studiu
Bakalářský studijní program Učitelství praktického vyučování kombinované formy studia je určen pro ty, kteří mají zájem si doplnit pedagogické vzdělání ve smyslu zákona o pedagogických pracovnících. Je určeno konkrétně pro:
- Absolventy středních odborných škol nebo středních odborných učilišť, kteří vzděláním získají odbornou kvalifikaci učitele praktického vyučování a učitele odborného výcviku, a to těch předmětů, jejichž charakter odpovídá zaměření oboru středního vzdělání s maturitní zkouškou, případně oboru středního vzdělání s výučním listem.
- Absolventy magisterského studijního programu, kteří studiem získají kvalifikaci učitele odborných předmětů, a to těch předmětů, jejichž charakter odpovídá zaměření magisterského studijního programu.
Základní podmínkou pro přijetí ke studiu je úspěšně vykonaná maturitní zkouška na střední odborné škole nebo na středním odborném učilišti, nebo magisterský diplom.
Preferováni budou uchazeči s předchozí doloženou pedagogickou praxí, tj. doloží potvrzení o výkonu učitelského povolání (tj. délka pracovního poměru na smlouvu) ve formálním vzdělávání na pozici učitel/učitelka školy (ZŠ, SŠ, VOŠ). Preferováni budou rovněž uchazeči disponující odbornými znalostmi na základě vydaného výučního listu.
Pro uchazeče, kteří získali vzdělání v zahraničí, platí, že dokládají nostrifikaci svého dosaženého vzdělání, nebo po úspěšném splnění podmínek přijímacího řízení podávají žádost o tzv. vnitřní posouzení zahraničního vzdělávání (Internal Evaluation of Foreign Education), viz směrnice rektora č. 2/2021, která byla vytvořena na základě oprávnění vzniklém udělením institucionální akreditace. Nejzazší termín pro předložení dokumentů k vnitřnímu posouzení zahraničního vzdělávání je do 14. července 2025 včetně.
Další podmínkou pro studium ve všech bakalářských programech vyučovaných v češtině je znalost českého jazyka. Znalost českého jazyka neprokazují občané České republiky nebo Slovenské republiky. Uchazeči o studium, kteří nejsou občany České republiky ani Slovenské republiky ale jsou absolventy českých a slovenských středních škol prokazují znalost českého jazyka dokladem o absolvování maturitní zkoušky z českého či slovenského jazyka. Ostatní uchazeči o studium, kteří nejsou občany České republiky ani Slovenské republiky a nemají maturitní zkoušky z českého či slovenského jazyka, prokazují znalost českého jazyka na minimální úrovni B2 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CCE-B2). Znalost českého jazyka dokládají prostřednictvím Osvědčení o certifikované zkoušce z češtiny pro cizince (CCE), který vydává Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze nebo Masarykova univerzita v Brně. Bližší informace na odkazu zde: https://ujop.cuni.cz/UJOP-371.html?ujopcmsid=4:certifikovana-zkouska-z-cestiny-pro-cizince-cce
Dále o přijetí či nepřijetí uchazeče rozhoduje jeho umístění na základě bodového pořadí uchazečů v souvislosti s maximální kapacitou studentů pro studium. Podrobnosti v bodu 2 „Forma a náplň hodnocení přijímací zkoušky“.
Uchazeč zašle na adresu IVP do 31. března 2025:
- úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení (neplatí pro uchazeče, kteří konají maturitní zkoušku ve školním roce 2024/2025 a neplatí pro uchazeče s magisterským typem vzdělání),
- úředně ověřenou kopii Osvědčení o certifikované zkoušce z češtiny pro cizince (CCE), (neplatí pro občany České republiky ani Slovenské republiky a absolventy českých a slovenských středních škol),
- úředně ověřenou kopii výučního listu (pokud je uchazeč absolventem středního odborného učiliště; nemá-li uchazeč, který koná závěrečnou zkoušku ve školním roce 2024/2025 dokument k dispozici, je povinen jej předložit nejpozději v den přijímací zkoušky, v odůvodněných případech nejpozději do 19. června 2025),
- ověřenou kopii diplomu o státní závěrečné zkoušce včetně dodatku k diplomu (pokud je uchazeč absolventem magisterského programu; nemá-li uchazeč, který koná státní závěrečnou zkoušku ve školním roce 2024/2025 dokument k dispozici, je povinen jej předložit nejpozději v den přijímací zkoušky, v odůvodněných případech nejpozději do 19. června 2025),
- potvrzení o výkonu učitelského povolání (tj. délka pracovního poměru na smlouvu) ve formálním vzdělávání na pozici učitel/učitelka školy (ZŠ, SŠ, VOŠ).
2. Forma, náplň a hodnocení přijímací zkoušky
Součástí přijímací zkoušky jsou:
- písemná zkouška – písemný test složený ze všeobecných studijních předpokladů a znalostí základů pedagogiky a psychologie. Délka trvání písemné zkoušky je 30 minut. Uchazeč může získat min. 0 bodů a max. 60 bodů;
- ostatní hodnocené aktivity – Uchazeč může získat 0 bodů a max. 40 bodů; konkrétně bude hodnoceno:
- odborné znalosti na základě vydaného výučního listu – každý uchazeč, který předloží alespoň 1 výuční list, získá 20 bodů,
- pedagogická praxe (ZŠ, SŠ, VOŠ, bližší podmínky viz výše) – každý uchazeč, který doloží pedagogickou praxi v délce 3 měsíce a více, získá 20 bodů.
- Tyto hodnocené aktivity budou započítány pouze jedenkrát (např.: za 2 výuční listy obdrží uchazeč 20 bodů, nebo uchazeč, který doloží pedagogickou praxi v délce 3 měsíce u jednoho zaměstnavatele a v délce 1 rok u druhého zaměstnavatele, obdrží 20 bodů apod.).
V přijímacím řízení je tedy použit bodový systém, který zohledňuje písemnou zkoušku, výkon učitelského povolání (dle délky praxe), vyučení v oboru. Pro přípravu na písemnou zkoušku ze všeobecných studijních předpokladů jsou doporučovány především publikace, jejichž seznam je umístěn v Souborech ke stažení na odkazu zde: Doporučené publikace, pro získání poznatků z pedagogiky a psychologie je doporučen studijní text Základy pedagogiky a psychologie umístněný také v Souborech ke stažení na odkazu zde: Základy pedagogiky a psychologie.
Uchazeči jsou přijímáni ke studiu podle bodového pořadí sestaveného na základě celkových výsledků přijímací zkoušky. Uchazeč může získat maximálně 100 bodů, které jsou získány součtem na základě výše uvedených kritérií. Minimální bodová hranice pro splnění přijímací zkoušky je 10 bodů, avšak z kapacitních důvodů mají přednost ti uchazeči, kteří se umístili v pořadí od aktuálně nejvyššího počtu dosažených bodů až do naplnění maximálního počtu přijímaných uchazečů. Pokud dojde k situaci, kdy na posledním místě bude více uchazečů se stejným počtem bodů a zároveň dojde k překročení vyhlášeného maximálního počtu přijímaných uchazečů, budou přijati všichni tito uchazeči. Hlavní přijímací komise stanoví maximální počet přijímaných uchazečů tak, aby v akademickém roce 2025/2026 nastoupilo do studia cca 60 studentů, kteří se zapsali do studia.