Podání přihlášky ke studiu

Studijní program Kariérové poradenství a vzdělávání prošel úspěšnou reakreditací

Národní akreditační úřad rozhodl o prodloužení platnosti akreditace studijního programu Kariérové poradenství a vzdělávání.

„Proces reakreditace studijních programů je běžnou součástí jejich rozvoje a umožňuje v koncepci studijního programu reagovat na požadavky praxe a přizpůsobovat profil absolventa tak, aby naši absolventi byli velmi cenění a žádaní na trhu práce“, upřesňuje prof. Valášek, pověřený ředitel IVP.

Formální schválení dalšího rozvoje vysokoškolské přípravy kariérových poradců v oblasti vzdělávání Neučitelská pedagogika v sobě nese naději, že i v České republice budou odborníci, kteří jsou schopni a ochotni vynaložit úsilí k odstranění řady překážek a bariér proto, aby lidé mohli dělat práci, která jim dává smysl.

„V nové koncepci studijního programu je totiž plánována celá řada změn, kterými otevíráme možnost proměnit Institut vzdělávání a poradenství v důležitý pilíř nové generace kariérových poradců. Jako garantka studijního programu však věřím, že se kolektivu akademických pracovníků IPV a odborníků z praxe podaří ve spolupráci se studenty, zaměstnavateli a zástupci smluvních pracovišť tyto změny realizovat“, uvádí garantka studijního programu dr. Hloušková.

O jaké změny jde?

Studijní program Kariérové poradenství a vzdělávání, který byl na Institutu vzdělávání a poradenství poprvé otevřen v akademickém roce 2020/2021, těžil ve svých počátcích z úzké vazby IVP ke středním odborným školám. Tato vazba se postupně rozvolňovala a nově se klade důraz na přípravu kariérových poradců jako odborníků, kteří umí nejen podporovat kariérový rozvoj jedinců během jejich života různými způsoby, ale kteří jsou schopni poskytovat specifický typ poradenských služeb v různých prostředích tak, aby lidé různého věku dokázali řídit svou kariéru.

Výrazně se rozšířila nabídka povinně volitelných předmětů, což studujícím umožní najít si směr svého dalšího profesního rozvoje již v průběhu studia. Společným jmenovatelem všech zmiňovaných změn ve studijním plánu je dostát poslání profesně zaměřeného studijního programu, tj. aby studující byli uplatnitelní na trhu práce v dané profesi hned po absolvování bakalářského studia.

Největší proměnou prošly odborné praxe. Nově je 12 týdnů odborné praxe rozděleno do čtyř semestrů s možností individuální volby místa výkonu praxe v reálném pracovním prostředí tak, aby studující získali v průběhu studia zkušenosti z různých typů organizací, kde se mohou po absolvování uplatnit. Poslední odborná praxe je úzce provázaná s bakalářskou prací, která svým zpracováním reaguje na potřeby smluvních pracovišť a kopíruje trendy v rozvoji kariérového poradenství i jeho profesionalizaci.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.