1. Požadavky pro přijetí ke studiu a další kritéria pro přijetí ke studiu
Bakalářský studijní program Kariérové poradenství a vzdělávání prezenční i kombinované formy studia je určen pro absolventy středních škol, kteří se chtějí ve své praxi zabývat kariérovým poradenstvím a vzděláváním. Studijní program připravuje absolventy k naplnění obecných profesních požadavků pro kariérové poradce (podle Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací), včetně základního vhledu do profesních kompetencí jednotlivých podtypů kariérových poradců.
Základní podmínkou pro přijetí ke studiu je úspěšně vykonaná maturitní zkouška na střední škole.
Pro uchazeče, kteří získali vzdělání v zahraničí, platí, že dokládají nostrifikaci svého dosaženého vzdělání, nebo po úspěšném složení podmínek přijímacího řízení podávají žádost o tzv. vnitřní posouzení zahraničního vzdělávání (Internal Evaluation of Foreign Education), viz směrnice rektora č. 2/2021, která byla vytvořena na základě oprávnění vzniklém udělením institucionální akreditace. Nejzazší termín pro předložení dokumentů k vnitřnímu posouzení zahraničního vzdělávání je do 15. července 2024 včetně.
Další podmínkou pro studium ve všech bakalářských programech vyučovaných v češtině je znalost českého jazyka. Absolventi českých a slovenských středních škol prokazují tuto znalost dokladem o absolvování maturitní zkoušky z českého či slovenského jazyka. Ostatní uchazeči o studium v bakalářských programech vyučovaných v češtině, kteří nejsou občany České republiky ani Slovenské republiky, prokazují znalost českého jazyka na minimální úrovni B2 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CCE-B2). Znalost českého jazyka dokládají prostřednictvím Osvědčení o certifikované zkoušce z češtiny pro cizince (CCE), který vydává Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze nebo Masarykova univerzita v Brně. Bližší informace na odkazu zde: https://old.ujop.cuni.cz/zkouska/certifikovana-zkouska-z-cestiny-pro-cizince-cce
Dále o přijetí/nepřijetí uchazeče rozhoduje jeho umístění na základě bodového pořadí uchazečů v souvislosti s maximální kapacitou studentů pro studium. Podrobnosti v bodu 2 „Forma a náplň hodnocení přijímací zkoušky“.
Uchazeč zašle na adresu IVP do 2. dubna 2024:
- úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení (neplatí pro uchazeče, kteří konají maturitní zkoušku ve školním roce 2023/2024),
- úředně ověřenou kopii Osvědčení o certifikované zkoušce z češtiny pro cizince (CCE), (neplatí pro uchazeče českých a slovenských středních škol).
2. Forma, náplň a hodnocení přijímací zkoušky
Součástí přijímací zkoušky je:
- písemná zkouška – písemný test složený z všeobecných studijních předpokladů. Uchazeč může získat min.
0 bodů a max. 60 bodů;
Pro přípravu na písemnou zkoušku ze všeobecných studijních předpokladů jsou doporučovány především publikace, jejichž seznam je umístěn v Souborech ke stažení na odkazu zde: Doporučené publikace.
Uchazeči jsou přijímáni ke studiu podle bodového pořadí sestaveného na základě celkových výsledků přijímací zkoušky. Uchazeč může získat maximálně 60 bodů. Minimální bodová hranice pro splnění přijímací zkoušky je 20 bodů, avšak z kapacitních důvodů mají přednost ti uchazeči, kteří se umístili v pořadí od aktuálně nejvyššího počtu dosažených bodů. Hlavní přijímací komise stanoví předpokládaný počet přijatých uchazečů tak, aby v akademickém roce 2024/2025 nastoupilo do studia cca 40 studentů prezenční formy studia a cca 40 studentů kombinované formy studia, kteří se zapsali do studia.