Státnice „naživo“ jsou dalším signálem návratu k normálu

Na kontaktní výuku už v letním semestru nedošlo, ale dlouho opuštěný kampus ČZU, ale i Institut vzdělávání a poradenství v Malé Chuchli se pomalu začíná probouzet k životu. Při dodržení platných pravidel je od 10. května 2021 možné účastnit se „naživo“ praktické výuky, zkoušek a aktuálně také státnic.

Státní závěrečné zkoušky jsou vrcholem snažení každého studenta, ať už jde o bakalářské, magisterské nebo doktorské studium. Jejich termíny stanovuje děkan každé fakulty, zpravidla se konají v průběhu května a června. Po týdnech a měsících výuky přes monitory počítačů jistě všichni uvítají možnost potkat se tváří tvář. Samozřejmě při dodržení platných protiepidemických nařízení.

„Studenti se musí prokázat platným testem na přítomnost onemocnění covid-19, případně jiným dokladem, že nejsou infekční. Otestovat se mohou přímo v kampusu, v očkovacím centru, které jsme zřídili jako vůbec první univerzita v republice a jako jedna z prvních státních institucí,“ říká rektor ČZU prof. Petr Sklenička a dodává: „Návrat studentů, i když zatím jen v omezené míře, je pro nás tou nejlepší zprávou v tomto akademickém roce. Věřím, že je v kampusu budeme moci brzy přivítat i u příjemnějších aktivit, než jsou zkoušky.“

S platností od 10. května 2021 se mohou studenti osobně zúčastnit praktické výuky a praxe, individuálních konzultací ve formátu „jeden na jednoho“ a zkoušek při zachování rozestupu minimálně 1,5 metru. Počet osob při praktické výuce a u zkoušek již není omezen.

Fyzická přítomnost na zmíněných aktivitách včetně státnic je možná za splnění některé z podmínek, definovaných interními předpisy ČZU s účinností od 24. 5. 2021.

1. a) absolvoval nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo
  2. b) absolvoval nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem, nebo
  3. c) má vystaven certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 a doloží, že i) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) uplynulo nejméně 22 dní, ale ne více než 90 dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka, ii) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka, nebo iii) od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců, a očkovaná osoba nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19.“.
  4. d) prodělal laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19 (pokud neuplynulo více než 180 dní od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2).

Splnění podmínky negativního testu je možné i potvrzením od zaměstnavatele o absolvování (nejdéle před 72 hodinami) testu na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem. Akceptovány budou samozřejmě výsledky testování, které byly provedeny poskytovateli zdravotnických služeb, které si můžete předem sami zajistit.

Testování je možné v odběrovém místě, které ČZU zřídila přímo v areálu univerzity u biotechnologické společnosti Aiomica, a.s., která se od začátku pandemie věnuje odběrům a výrobě testovacích sad pro certifikovaná odběrová pracoviště.

Navíc Provozně-ekonomická fakulta nabízí studentům i pedagogům testování přímo v prostoru atria PEF, kde tým z nemocnice Brandýs nad Labem zajišťuje odběr vzorků a jejich následné vyhodnocení.