Postup ČZU v souvislosti s událostmi na Ukrajině – informace rektora pro studenty a zaměstnance

Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážené studentky, vážení studenti,

ČZU jednomyslným rozhodnutím kolegia rektora odsoudila ruskou agresi bezprostředně po zahájení útoku na Ukrajinu. Okamžitě jsme zahájili konkrétní a adresnou pomoc ukrajinským studentům, jejich příbuzným a blízkým.

Na našich kolejích jsme v první okamžik vyčlenili přes 150 lůžek a pracujeme na uvolnění další lůžkové kapacity. Zřídili jsme kontaktní místo pro studenty, kteří potřebují pomoc, ale i pro ty kteří jsou ochotni pomáhat. Založili jsme finanční sbírku, která bude použita především pro zajištění základních životních potřeb lidí zasažených válkou, které u nás budeme hostit. Účelnost využití finančních prostředků bude pod kontrolou vedení ČZU a Ekonomické komise Akademického senátu ČZU.  Zajišťujeme rovněž psychologickou pomoc pro naše studenty i pro očekávané válečné utečence, chystáme začlenění studentů a akademiků z Ukrajiny do našich studijních programů a výzkumných projektů. Vaším jménem provádíme tyto i celou řadu dalších potřebných kroků.

Krizový štáb kromě toho řeší i preventivní bezpečnostní otázky při uvážení různých scénářů dalšího vývoje při úzké spolupráci s bezpečnostními složkami státu. V tu samou chvíli naše univerzita musí pokračovat ve výuce i v dalších aktivitách. Poprali jsme se úspěšně s pandemií covidu a zvládneme jistě i to, co nás čeká v souvislosti s válkou jen pár set kilometrů od našich hranic.

Děkuji vám všem, kteří pomáháte nebo se chystáte pomáhat. Děkuji rovněž, že až na pár výjimek vesměs verbálního charakteru, nikdo současné situace nezneužívá k eskalování napětí uvnitř naší mezinárodní univerzitní komunity. Ujišťuji vás, že pokud zaznamenáme takové případy, budeme vůči viníkům postupovat rychle a nekompromisně. Jsem rád, že se i přes velké počty ukrajinských a ruských studentů na naší univerzitě nikdo nesnaží uplatňovat kolektivní vinu a že zachováváme důstojné a mírumilovné prostředí hodné univerzity našeho formátu.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážené studentky, vážení studenti,

naše životy se během jediného dne změnily, ale naše hodnoty se nemění. Jsem hrdý na celou ČZU, že stojíme jednoznačně na straně napadené suverénní země a že jsme připraveni pomáhat potřebným.

Prof. Ing. Petr Sklenička, CSc.,

rektor

Užitečné kontakty našich kolegů, kteří jsou připraveni vám pomoci v různých situacích:

Pro ty, kdo potřebují pomoci:

email: ukraine@czu.cz

Pro ty, kteří chtějí pomáhat (dobrovolníci, nabídky ubytování aj.):

email: ukraine@czu.cz kontaktní formulář ZDE

Pro ty, kdo chtějí finančně přispět na pomoc ukrajinským přátelům:

č. účtu: 500 201 212/0800; variabilní symbol 997301.

Pro ty, kdo chtějí ohlásit nebezpečné jednání nebo situaci:

tel.: +420 224 382 222; email: bezpecnost@czu.cz, security@czu.cz

Podněty pro Krizový štáb ČZU:

tel.: +420 224 382 222; email: bezpecnost@czu.cz, security@czu.cz